Mevcut Öğrenciler 2017-2018 Güz

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ ÖĞRENİM ÜCRETİ ÖDEMELERİ ve İNTERNET ÜZERİNDEN DERS KAYIT İŞLEMLERİ

(06.09.2017)

Mevcut Öğrencilerimiz (2016 ve daha önceki yıllarda kayıt yaptıran öğrencilerimiz)

 

 KATKI PAYI/ÖĞRENİM ÜCRETİ ÖDEMELERİ

Ödeme yapacak tüm öğrencilerimizin ödeyecekleri tutarlar Öğrenci Bilgi Sistemi içerisindeki Harç Bilgileri bölümüne yansıtılmış olup öğrencilerimiz bilgi sistemini kullanarak yatıracakları tutarları öğrenebileceklerdir. Sadece ikinci öğretim öğrencilerine ve birinci öğretim öğrencisi olup kayıtlı bulundukları okulun normal öğrenim süresini aşan öğrencilere katkı payı/öğrenim ücreti tutarları yansıtılmıştır. Örneğin;

  • 2 yıllık ön lisans programlarında kayıtlı olan bir öğrenci 3. ve daha sonraki yılını okuyorsa ödeme yapacaktır.
  • 4 yıllık lisans bölümlerinde kayıtlı olan bir öğrenci 5. ve daha sonraki yılını okuyorsa ödeme yapacaktır.

 Ayrıca kayıtlı olduğu programı, ikinci Yükseköğretim programı olarak okuyan 1. öğretim öğrencilerine de Katkı Payı yansıtılmıştır. 

Üniversitemiz ikinci öğretim programlarında kayıtlı olan ve 2016-2017 Bahar Dönemi'nde %10'luk Başarı Dilimine giren öğrencilerimiz Bakanlar Kurulu Kararı'nda belirtilen birinci öğretim katkı payı tutarlarını ödeyeceklerdir. %10'luk Başarı Dilimine göre oluşan yeni tutarlar Öğrenci Bilgi Sistemi'ne yansıtılmıştır.

Öğrencilerimiz katkı payı ödemelerini 07 Eylül 2017 Perşembe gününden 17 Eylül 2017 Pazar günü saat 22:00'a kadar T.C. Ziraat Bankası’nın ATM'lerinden öğrenci numaralarını girerek yatıracaktır.

Öğrenim ücretini yatırabilmek için T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden "Ödemeler", "Üniversite Ödemeleri", "Aksaray Üniversitesi" menüsünü takiben öğrenci numaranızı girerek yatırabilirsiniz.

 DERS KAYIT İŞLEMLERİ

Üniversitemiz 2017-2018 Güz Dönemi internet üzerinden ders kayıt işlemleri 07 Eylül - 17 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

17 Eylül 2017 Pazar Günü saat 23:59 itibariyle ders kayıt işlemleri internet üzerinden kapatılacaktır. İnternet üzerinden ders kayıt işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir:

  Katkı Payı / Öğrenim ücreti ödenmeden "Ders Kayıt" ekranına giriş yapılamayacaktır. Bu yüzden üzerinize yansıtılan Katkı Payı / Öğrenim ücretini ödedikten sonra "Ders Kayıt" ekranına giriş yapmanız gerekmektedir.

 Öğrenci numarası ve şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra “Ders Kayıt” menüsüne giriniz.

 Harç ücreti ödendiğinde "Genel Bakiye" kısmı aşağıdaki gibi "0,00 TL" olarak değişecek ve sistem ders seçme ekranına girmenize izin verecektir.

 Ders Kayıt menüsünden girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir:

Ders Kayıt Tipi adlı listeden:

 Dönem Dersleri: Öğrencinin kayıtlı olduğu bölümde açılan dersler ve bu derslere ek olarak müfredatın da yer alan fakat hiç almadığı dersler listelenir.

 Alttan Dersler: Bu seçenek seçildiğinde öğrencinin başarısız olduğu dersler listelenir. Bu dersler, öğrenci ders kaydı ekranına girdiği anda öğrencinin başarısız olduğu ders, aktif dönemde açılmış ise otomatik olarak Alttan eklenir.

 Üstten Dersler: Bu seçenek seçildiğinde öğrencinin bulunduğu sınıfın bir üstündeki dersler listelenir. Öğrencinin genel not ortalaması yönetmelikteki kurallara uygun ise bu dersler seçilebilir. Bu derslerden herhangi biri seçildiğinde Üstten olarak işaretlenir.

 Alan Dışı Dersler: Bu seçenek seçildiğinde Üniversite seçmeli dersleri listelenir. Öğrenci bu alandan istediği herhangi 1 derse kayıt olmalıdır.

 Aşağıdaki Fakülte ve Yüksekokullara kayıtlı olan öğrencilerimizden 2017-2018 Güz Döneminde üçüncü sınıfa geçenler Üniversite Seçmeli Dersini(ÜSD) almak zorundadır. Üniversite seçmeli dersine kayıt olmak için Ders Kayıt ekranındaki "Alan Dışı" sekmesine girmeniz gerekmektedir. 

1- MÜHENDİSLİK  FAKÜLTESİ
2- FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
3- İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
4- TURİZM FAKÜLTESİ
5- VETERİNER FAKÜLTESİ
6- İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ
7- SAĞLIK YÜKSEKOKULU
8- BESYO(ANTRENÖRLÜK)
 

 Aşağıdaki Fakülte ve Yüksekokullara kayıtlı olan öğrencilerimizden 2017-2018 Güz Döneminde ikinci sınıfa geçenler "Ders Dışı Etkinlik 1" seçmeli dersini almak zorundadır.

 
1- MÜHENDİSLİK  FAKÜLTESİ
2- FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
3- İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
4- TURİZM FAKÜLTESİ
5- VETERİNER FAKÜLTESİ
6- İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ
7- SAĞLIK YÜKSEKOKULU
8- BESYO(ANTRENÖRLÜK)
 

Birinci Bölüm:

 Üstte yer alan birinci bölüm öğrencinin seçebileceği derslerin listelendiği kısımdır.

 Bu bölümden  butonu ile istediğiniz dersi ekleyebilirsiniz veya  butonu ile eklenen dersleri seçilen dersler listesinden çıkarabilirsiniz.

 Tekrar Edilmesi Gereken Dersler:

 Bu bölümde, önceki dönemlerde alınıp başarısız olunan dersler listelenmekte olup, ikinci bölüme alttan alınan dersler olarak otomatik olarak yüklenmektedir. Başarısız olunan derslerin tamamı bu alanda listelenmiyorsa veya ikinci bölüme eklenmemişse, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na başvurunuz.

 Tekrar Edilmesi Gereken Dersler bölümüne eklenen bu dersleri öğrenci silemez veya değiştiremez. Bu işlemi sadece danışman yapabilir.

 İkinci Bölüm:

 Seçilen derslerin listelendiği bölümdür.

 Herhangi bir ders birinci bölümden seçildiği anda bulunduğu listeden alınır ve ikinci bölüm yani seçilen dersler listesine eklenir. İkinci bölümden de çıkarıldığı anda buradan silinerek Birinci Bölüme eklenir.

Kaydolmak istenilen dersler seçildikten sonra  butonuna tıklanması gerekmektedir.  Bu aşamadan sonra eklenilen derslerde öğrenci tarafından değişiklik yapılamaz. Öğrenci Kesinleştirme Durumu: Öğrenci ders kaydı yapmadı veya onaylamadı ise Kesinleştirmedi, öğrenci ders kaydını yaptı ise Kesinleştirdi olarak görüntülenir.

Kesinleştir işlemini yapan öğrencinin danışman onayı sistem tarafından otomatik olarak verileceğinden ayrıca danışman onay işlemine gerek duyulmayacaktır.

Ders kayıt işlemi tamamlandığında aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü karşınıza çıkacaktır.

Ekle-Bırak Döneminde ders kayıtlarında değişiklik yaptırmak isteyen öğrencilerimizin; 25 Eylül - 29 Eylül 2017 tarihleri arasında danışman öğretim elemanlarına başvurmaları gerekmektedir. Öğrencilerimiz ekle-bırakma günleri içerisinde danışmanları vasıtasıyla derslerinde değişiklik yaptırdıkları takdirde, öğrenci bilgi sistemine girip "Alınan Dersler" menüsünü kullanarak 2017-2018 Güz Dönemi'nde aldıkları dersleri gösteren çıktıyı almaları ve danışmanlarına onaylatmaları gerekmektedir.

SAYDIR İŞLEMİ

 Tekrar edilmesi gereken dersler başlığı altında listelenip, seçilen dersler bölümüne otomatik yüklenen ders seçmeli ders kategorisinde ise; öğrencinin bu seçmeli dersin yerine başka bir seçmeli ders almak istemesi durumunda ekle-sil günlerinde danışmanına ulaşarak gerekli saydırma işlemini yaptırması gerekmektedir.

 Seçilen dersler bölümüne otomatik olarak yüklenen eski ders kodlu zorunlu dersin yerine, yeni ders kodlu aynı zorunlu dersi almak için öğrencinin ekle-sil günlerinde danışmanına ulaşarak gerekli saydırma işlemini yaptırması gerekmektedir.